Inkscape 8

Práce s textem

Nástroj propráci stextem spustíme klávesou F8. Inkscape ukládá text jako UTF-8, takže můžeme psát ve všech možných jazycích. Krom toho, jak jistě víte, obsahuje unicode tabulka i často používané symboly jako jing-jang nebo znamení zvěrokruhu.
 

Text na křivce

Text se na křivku umisťuje příkazem Umístit na křivku z menu Text. (je třeba označit - je stisknuta klávesa Shift - text i křivku). Text se obvykle přilepuje na špatnou stranu křivky. Lze to vyřešit pomocí schopnosti Převrátit z menu Křivka. Pokud se text odmítá přesunout, objekt, ke kterému je přichycen, není křivkou (je objektem - čtvercem a pod.). Stačí vybrat to, k čemu je text přichycen, a zmáčknout Ctrl+Shift+C, nebo vybrat Křivka -> Objekt na křivku a zopakovat umístění na křivku a převrácení.
 

Vlévání

Vlévání textu do rámce je jedna z nejužitečnějších funkcí, kterou Inkscape má. Ačkoli mluvíme o "rámci", nemusíme vždy nutně použít uzavřenou křivku. Vlévaný text se totiž objeví na stejném místě jako výplň.
 

Kerning

Občas je potřeba jedno písmeno lehce posunout, abychom dosáhli vyšší typografické kvality. Nebo písmena rozházet čistě pro efekt. To se v Inkscape provádí pomocí manuálního kerningu textu (dále jen kerning). Postavíte se kurzorem pro editaci do textu nebo část vyberete a použijete Alt (levý) a šipky. Pokud aplikujete kerning bez výběru, pohne se celý text za kurzorem, v případě výběru pak pouze označená oblast.
U textu převedeného na křivku lze upravovat vlastnosti jednotlivých písmen samostatně

Písmo

K textu patří neodmyslitelně písmo, kterým je napsán. Pamatujte, že pokud váš SVG dokument pošlete druhé osobě, která nebude mít všechny písma, která jste použili, dojde k porušení vzhledu. Pokud si tedy nejste jisti, převeďte raději text na křivku (Ctrl+Shift+C), nebo pošlete s SVG i soubor písma (hledejte v /usr/share/fonts/). Pokuste se vyhnout proprietálním písmům, ušetříte si starosti.

8. průběžná otázka:

Kerning se používá v:

a) typografii
b) anatomii
c) kardiochirurgii